Učenici Medicinske škole Bjelovar i ove su godine aktivno sudjelovali na Kliofestu, festivalu povijesti koji se već dvanaestu godinu održava diljem Hrvatske.
U prepunoj dvorani bjelovarskog Veleučilišta naši su učenici predstavili rezultate istraživačkog projekta pod nazivom Alkoholizam u zavičajnoj povijesti i odjeci u književnosti kojim su se bavili ove školske godine. Cilj ovogodišnjeg projekta bio je prikazati kako su ljudi stoljećima poimali alkoholizam i od kojeg se vremena alkoholizam u medicini definira kao bolest. Dio učenika je istražio problematiku alkoholizma u bjelovarskom kraju istražujući novinske članke i stručnu literaturu. Rezultatima povijesnog istraživanja učenici su pridružili i analizu djela američkog književnika Jacka Londona koji je u romanu John Barleycorn – Alkoholni memoari opisao vlastito iskustvo borbe s alkoholnim porokom. Rad na projektu uključivao je suradnju s djelatnicima Državnoga arhiva u Bjelovaru koji su učenicima pokazali medicinsku arhivsku građu s početka stoljeća. Iznimno je zanimljivo proučavati kako su se bolesti bilježile u prošlosti. U projektu su također učenici imali prilike raditi s poznatom bjelovarskom umjetnicom Irenom Pranjić Jukić koja ih je educirala kako napraviti animacijski video o raznim emocionalnim fazama koje se pojavljuju pod utjecajem alkohola.

Učenike su u izradi rada mentorirale školska knjižničrka mr.sc. Zorka Renić i profesorice Valerija Turk-Presečki, Dubravka Grganić Rožman i Iva Ban.
Učenici koji su ove godine sudjelovali u projektu su: Mihaela Kranjčević, Valentina Vidović, Sara Špoljar, Nina Barto, Ivana Deželić, Nikol Babec, Klara Knežević, Katja Oreč, Elena Šurbek, Daria Kral, Luna Kranželić, Lana Tomić, Ana Jurišić, Marija Filić i Lucia Žalac.

Tematika alkoholizma u povijesti i književnosti čini treći ciklus šireg školskog projekta pod nazivom Priče iz medicinskih arhiva. Naši su učenici do sada na sličan način istražili koleru i tuberkulozu, a rezultate projekta predstavili su prethodnih godina na Kliofestu i na smotri E-medica učenika zdravstvenih škola. Projekt su mentorice osmislile s ciljem da se medicinska struka bolje poveže s općeobrazovnim predmetima kako bi učenici istražili bolesti koje su mijenjale svijet u prošlosti i razumjeli da medicinski fenomeni imaju svoje odjeke u književnosti i umjetnosti.

Čestitamo učenicima koji su uspješno izložili rezultate projekta na Kliofestu, a pozivamo sve zainteresirane učenike da se priključe u novoj školskoj godini na idućem uzbudljivom projektu Priča iz medicinskih arhiva!