Medicinska škola Bjelovar kao eko-škola

Početna » PROJEKTI  »  Ekoškola  »  Medicinska škola Bjelovar kao eko-škola

Od početka školske godine 2017./2018. Medicinska škola Bjelovar sudjeluje u projektu Eko-škola čiji je nacionalni koordinator i voditelj programa u RH udruga Lijepa Naša.

Cilj ovog programa je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u odgojno-obrazovni sustav i svakodnevni život učenika i djelatnika naše škole, a isto tako prenijeti ta znanja na njihove bližnje. Škola se tijekom zadnjih nekoliko mjeseci nastoji izboriti za dobivanje statusa Eko-škole izradbom i provedbom programskih koraka Eko-škole. U jedan od tih koraka uklopili smo zbrinjavanje otpada na pravilan način postavljanjem otpadnih posuda na hodnike i druge prostorije škole kako bismo reciklirali što više otpada. U školi odvajamo papir, metal, baterije i plastiku, a u planu je i postavljanje kompostera unutar kruga školskog vrta. Za pravilno odlaganje i odvajanje otpada informirali smo učenike i nastavnike, a o tome su se pobrinuli eko-koordinatori i eko-patrola. Osnovali smo eko-odbor, a članovi su djelatnici škole, učenice i vanjski članovi (Biljana Balenović, ravnateljica, Marina Antolin, nastavnica kemije, Snježana Pašalić, nastavnica strukovne skupine predmeta, Emilija Kovačević, nastavnica strukovne skupine predmeta, Josipa Grubić Đođo, referentica za zaštitu okoliša i edukaciju bjelovarskog „Komunalca“, Mihaela Hađasija Čauš, savjetnik za zaštitu okoliša, županija, Ena Ravlić, učenica, 2. d i Ema Lovrak, učenica, 2. a razreda). Između ostalog bilježimo i kontroliramo potrošnju energije u školi (plin, voda, struja) putem eko-patrola koje svaki tjedan popunjavaju zadane tablice i tako imamo uvid gdje bismo mogli napraviti neke promjene i smanjiti potrošnju. Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci održali smo brojna predavanja vezana uz Eko-školu, a neka od istaknutijih su bila za vrijeme obilježavanja Dana škole 12. veljače 2018. (dr. sc. Milan Glavaš, izv. prof.: Spoznaje o ljekovitom bilju, upotreba breze i jaglaca, Josipa Đođo Grubić: Gospodarenje otpadom, jučer, danas, sutra, Mihaela Hađasija Čauš: Buhač kao izvor piretrina – prirodnog insekticida).

Scroll to Top Skip to content