Neke stvari ne treba sakriti

Početna » KNJIŽNICA  »  Novosti  »  Neke stvari ne treba sakriti

U knjižnici Medicinske škole Bjelovar 23. siječnja 2019. održana je projekcija dokumentarnog filma „Neke stvari ne treba sakriti“ redateljice Lidije Špegar.

Film prati istraživanje Nives Jagodić o tome tko je bio njezin djed, dr. Joza Jagodić, kirurg u bjelovarskoj bolnici, koji je posthumno dobio priznanje "Pravednik među narodima".

Učenici su u dokumentarnom filmu imali priliku vidjeti svjedočenja i razgovore s ljudima koji su poznavali dr. Jagodića. Nedovoljno je poznato da je Jagodić u bjelovarskoj bolnici spašavao Židove i partizane tako da ih je zadržavao na bolničkom liječenju što je duže mogao. Nekima je i sam plaćao liječenje. Proces dobivanja priznanja „Pravednik među narodima“ pokrenuo je Židov Božidar Erenfrajnd, kojega je dr. Jagodić spasio 1942. godine. Važno je napomenuti da praunuka Joze Jagodića pohađa Medicinsku školu Bjelovar.

Povod za projekciju dokumentarnog filma je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta.

Odgovori

Scroll to Top Skip to content